Безпечний простір для жінок і дівчат «Затишно space» функціонує в Черкасах від початку 2023 року. Тут безоплатно допомагають жінкам і дітям, які постраждали внаслідок війни чи опинилися у складних життєвих обставинах. Головна мета – створити безпечне місце для самореалізації, навчання та відновлення внутрішньої рівноваги.

 

Експертки простору надають своїм відвідувачкам психологічну, юридичну та соціальну допомогу, організовують тренінги, майстер-класи, курси та навчання. У просторі є дитяча кімната, де під наглядом педагогині можуть перебувати діти від 3-х років. За цей час тут отримали допомогу майже 650 жінок, більшість із них стали постійними відвідувачками.

 

Зокрема, у безпечному просторі «Затишно space»:

🔹 юристка консультує з цивільних, сімейних, кримінальних та інших питань, допомагає з оформленням документів, радить оптимальний вихід із ситуації;

🔹 кейс-менеджерка проводить консультації та освітні заходи для інформування про ґендерно зумовлене насильство та боротьбу з ним;

🔹 соціальна працівниця консультує з питань соціального захисту, пошуку корисних сервісів і послуг у місті, організовує майстер-класи;

🔹 професійні психологині піклуються про ментальне здоров’я жінок, проводять індивідуальні консультації та групові психологічні практики;

🔹 педагогині піклуються про якісне дозвілля малечі, проводять майстер-класи. 

 

Департамент соціальної політики співпрацює з безпечним простором «Затишно space» під час організації та проведенні різних заходів для черкасців та внутрішньо переміщених осіб.

 

«Працівниці простору підтримують нас, внутрішніх переселенців, допомагають адаптуватися й соціалізуватися в новому місті, вийти зі своєї мушлі, відновити свій психоемоційний стан, знайти подруг і однодумців та зрозуміти, куди рухатися далі. У «Затишно space» ми розслабляємося. Можна насолодитися кавою, переглянути фільм, відвідати навчання чи майстер-клас. І дитина знаходиться поруч. Як виходжу звідти, то наче побувала у відпустці», – говорить пані Тетяна, яка приїхала до Черкас із Херсону.

 

«На мою думку, «Затишно space» – це наше сестринство, однодумці та фахів чині своєї справи, які завжди прийдуть на допомогу. Не оцінюючи, не осуджуючи, а приймаючи нас такими, які ми є. Це надважливо. Дякую кожній за усмішки, щирість, обійми, безцінну інформацію, вчасну підтримку. Приходьте, тут дійсно затишно!», – ділиться враженнями черкащанка Людмила.

 

Графік роботи безпечного простору «Затишно space»:

Понеділок – субота з 10:00 до 19:00.

 

Адреса: бульвар Шевченка, 250 (зупинка транспорту «Магазин Транзит», вхід в арку будинку.

Телефон для довідок: +38 (096) 388 0881.

 

Ознайомитися з розкладом заходів і новинами можна також у каналі простору.
https://t.me/zatyshnoCherkasy

Зазначимо, що мережа безпечних просторів «Затишно Space» реалізується Благодійним фондом «Восток SOS» спільно з «Консорціумом реагування» – об’єднанням організацій, що впродовж 12 місяців впроваджують мультисекторальну гуманітарну інтервенцію для задоволення критичних і термінових потреб постраждалого населення в Україні за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID Ukraine – USAID Україна (BHA). БФ «Восток SOS» є імплементаційним партнером CARE, що входить до консорціуму.

 

Денні центри психологічної, соціальної та юридичної допомоги “Затишно space” також працюють у Кропивницькому, Вінниці, Миколаєві, Запоріжжі та Хусті (Закарпаття)

  

 

Відвідувачки курсу з підприємництва в Черкасах

"Ми створюємо навчальні курси, піклуємося про фізичне та емоційне здоров'я жінок. Чимало відвідувачок приходять у простори з дітьми, педагогині опікуються малечею під час заходів, проводять арттерапевтичні активності", — розповідає членкиня правління БФ "Восток SOS", директорка проєкту "Затишно space" та менеджерка гуманітарних програм Оксана Куянцева.

Завдяки мережі жінки можуть знайти подруг, отримати кваліфіковану допомогу у вирішенні юридичних питань (найчастіше це запити на відновлення документів, розлучення, встановлення факту смерті або народження на окупованій території), дізнатися про соціальні послуги, а також відвідати індивідуальну консультацію або групову підтримуючу зустріч з психологинею. 

У мережі безпечних просторів жінки та дівчата (віком 16+) можуть безоплатно:

отримати індивідуальні консультації кваліфікованих спеціалісток (психологині, юристки, соціальної працівниці та спеціалістки з теми ГЗН);

відвідувати заходи (тренінги, лекції, майстер-класи, перегляд фільмів з експертками тощо, анонси подій можна знайти в телеграм-каналах просторів);

підвищити кваліфікацію чи опанувати нові навички на курсах;

використовувати зону коворкінгу для роботи та навчання;

знайомитися з людьми та соціалізуватися;

проводити події (за умови попередньої реєстрації).

У кожному з осередків є велика ігрова кімната та дві педагогині-виховательки, які проводять час із дітьми. Щотижня для жінок, дітей і підлітків проводять спільні розвивальні та творчі заходи.

Крім того, у "Затишно space" є скринька анонімних звернень. Туди жінки можуть написати про те, що не готові запитати особисто у психологині, юристки, соціальної працівниці чи спеціалістки з теми гендерно зумовленого насильства. Якщо у відвідувачок виникають інші запити, то спеціалістки передають їм контакти компетентних експертів у відповідних галузях.

Анонімну онлайн-скриньку можна знайти за посиланням. Відповіді оприлюднюються в каналах просторів, хештег #зручнізапитання.

«Для функціонування простору необхідно об'єднати зусилля психологинь, соціальних працівниць, юристок і педагогинь. "Нам вдається знаходити спеціалісток, чиї особисті та професійні якості на висоті. Головна складність у тому, щоб пояснити ідею безпечних просторів, як у них працювати з відвідувачками, створити атмосферу безпеки та затишку. Важливо знайти людей зі щирим бажанням допомагати та високим рівнем емпатії", — каже Оксана Куянцева. 

У колектив радо приймають жінок, які вимушено покинули рідні міста та села внаслідок війни. Вони добре розуміють потреби відвідувачок і знають через що їм довелося пройти. Також тут раді спеціалісткам з дітьми-дошкільнятами, адже у просторах з малюками займається педагогиня.

Фахівчині проєкту регулярно навчаються самі, тут чимало уваги приділяють емоційному та фізичного стану команди, адже спеціалістки щодня зустрічають дезорієнтованих і втомлених жінок. Саме експертки докладають зусиль, аби повернути їм відчуття спокою та жагу до життя.

Дитяча кімната в Черкасах

Приміщення для "Затишно space" орендують. Щоб задовольнити потреби простору, це мають бути дві великі зали (для дорослої та дитячої зони), а також два-три окремих кабінети для консультування.

Оксана Куянцева акцентує: "Особливу увагу звертаємо на інклюзивність і безпеку, тож усі спейси розташовані на перших або цокольних поверхах, мають пандуси або не мають сходинок, переважно — у центрі міста, поруч із зупинками громадського транспорту. Обов'язково звертаємо увагу на те, чи немає поруч небезпечних об'єктів і чи є облаштоване укриття".

 

Наші офіси в різних містах України співпрацюють,

це передбачає чимало живого спілкування, знайомств, пошук спільних точок, розуміння щодо співпраці. Нині в проєкту багато партнерств з організаціями, що фокусуються на захисті прав жінок.

Ще один вектор — кооперація з потенційними роботодавцями, адже для відвідувачок проводиться безоплатне навчання. До заходів обов'язково залучають представниць поліції, центрів зайнятості та соціальних служб. 

Психологічний тренінг у черкаському "Затишно space"

Більшість із них стали постійними відвідувачками простору. У Кропивницькому так само більшість відвідувачок — вимушені переселенки. 

У Хусті та Черкасах найвідвідуванішою категорією заходів є психологічні зустрічі.

Чимало жінок і дівчат відновлюють документи, потребують допомоги в оформленні або перенаправленні до компетентних служб. 

Відвідувачки у всіх містах зацікавлені профорієнтаційними заходами та навчанням. Популярні також творчі та фізичні активності, що їх проводять у просторах, освітні заходи.

Арттерапевтичні заняття допомагають зняти напругу, мовні курси — відчути впевненість (відвідувачки вивчають українську та англійську), йога та пілатес — попіклуватися про тіло.

Просвітницькі лекції про гендерно зумовлене насильство часто допомагають жінці зрозуміти та ідентифікувати, що вона є постраждалою, а після — зробити перший крок, що допоможе розірвати коло страждань і знущань.

Завдяки навчальним курсам жінка може змінити професію в разі втрати попередньої роботи або нерозуміння, куди рухатися далі.

"Кожен безпечний простір став місцем, в якому жінки діляться історіями, підтримують одна одну, проживають біль втрати та вчаться будувати майбутнє. Вони вкорінюються в нові міста, знаходять опору, розкривають таланти, згадують про захоплення. Найголовніше — вони мають простір, спеціалістки якого допомагають пережити складні епізоди", — говорить Оксана Куянцева. 

Крім того, у просторах започаткували групи підтримки для жінок, які чекають захисників і захисниць України вдома. Вони можуть стати одним з пріоритетних напрямів діяльності в майбутньому